26 października 2012

Art And Fashion Festival 2012 - słów kilka

Kolejna edycja Art And Fashion Festival w Starym Browarze właśnie się skończyła. Tegoroczna upłynęła pod znakiem romansu sztuki i mody. Namawiałam, zachęcałam i reklamowałam - i jeśli nie byliście, to naprawdę jest czego żałować (tak, zmuszam Was do tego, żeby za rok odwiedzić Poznań!). W sprawie filmów (głównie w cyklu AFF in Motion Doc) dość obszernie wypowiedziała się już Modologia, więc odsyłam do jej wpisu na ten temat. Chociaż napisała też o wykładach (ciężko nie polecić), chciałam zebrać kilka swoich luźnych przemyśleń na ich temat. Pierwszy, na który dotarłam odbywał się w formie panelu, prowadzonego przez Piotra Zacharę i dotyczyło polskiej mody. Nic dziwnego, że go nie ominęłam... ;)
Na spotkaniu poruszono tyle ciekawych wątków, że można na ich podstawie stworzyć z nich trzy kolejne panele. Uczestniczyło w nim 4 projektantów (Bartek Michalec wspomagany był przez swojego menagera) - Anna Poniewierska (tutaj wielki żal do Piotra Zachary, że nie próbował bardziej zaangażować jej w dyskusję), Maldoror, Michał Szulc i wspomniane Zuo Corp. Zestawienie ciekawe, bo bardzo różnorodne. I w stylu, i w opiniach.
Myślę, że poruszone podczas rozmowy tematy powinny służyć jako tło do kolejnych rozmów, ale także działania. Bo w końcu tylko aktywną postawą możemy cokolwiek zmienić a o polskich projektantach w kontekście mody, a nie ścianki i celebrytów nadal mówi się za mało. Problemy? Są. Po pierwsze: brak segmentacji rynku, dlatego też w jednym worze mamy tych, którzy tworzą coś na pograniczu haute couture i pret-a-porter, właścicieli marek streetowych i tych, którzy kopiują zdjęcia z internetu i wklejają je na koszulki w pracowni EmpikFoto (sama korzystam, więc pewnie dla niektórych jestem projektantką). Mało jest osób, które oddzielają rzeczy pokroju tego ostatniego od wartościowych projektów. Ten polski "kocioł" działa na niekorzyść projektantów i klientów, stąd warto zacząć myśleć nad podziałem i, co ważniejsze, wskazywaniu rzeczy dobrych i złych. Bez opisów w stylu "ta biała sukienka jest ładna, bo jest biała" i "pani znana z tego, że jest znana, uwielbia tę markę, więc noście ją wszyscy". W modzie nie da się uniknąć subiektywnych opinii, ale można dodać im więcej merytorycznej treści.
Dostępność wspomnianych małych marek odzieżowych, które proponują niezbyt skomplikowane, ale ciekawe i niedrogie ubrania, jest świetną alternatywą dla sieciówek i stanowi pewnego rodzaju pomost między kupowaniem masowym, a kupowaniem u projektantów. Ale tutaj pojawia się kolejny temat-rzeka, czyli jakość i ceny. Tak naprawdę stoję gdzieś pomiędzy opozycyjnymi postawami. Z jednej strony rozumiem projektantów, bo na cenę produktu nie składa się tylko koszt produkcji, ale także wycena pomysłu, wyjątkowości materiału/tkaniny... i wszelkie dodatkowe koszty, związane z obsługą marki. Chcemy, żeby komunikowali się z nami wykwalifikowani PR-owcy, na nasze pytania o dostępność wymarzonej sukienki odpisywano w kilka minut, z drugiej strony, wymagamy jak najniższej ceny. Wiadomo, że lepiej zainwestować w jedną rzecz, która przetrwa lata, niż w kilka słabej jakości, ale patrząc na polskie zarobki, czasem odkładanie jest po prostu niemożliwe. Dlatego oddaję część racji niezadowolonym klientom - bo są ceny, których sama nie rozumiem. A klient przecież kieruje się nie tylko ideą, nawet najpiękniejszą, ale i stanem portfela. Tutaj moja dygresja, skierowana głównie do młodych projektantów - zastanówcie się, dla kogo tworzycie. Nie można jednocześnie ubierać celebrytów, na metkach zapisywać czterocyfrowe ceny, ale promować się jako "streetowa moda dla nastolatek". Przykład rozwiązania? Zuo Corp i ich dwie linie - Zuo Corp + w przystępniejszej formie (czyli zwykłe rzeczy z "tym czymś") i cenie (od 100 zł) oraz główna - skierowana już do, nazwijmy to "wąskiej" grupy konsumentów.
Wątek projektantów, szczególnie mi bliski, chciałabym skończyć dość osobiście (i blogowo) - cała ta dyskusja z jednej strony napędziła mnie do działania, z drugiej, zaczęłam się zastanawiać, czy blogi (a wśród ich oceanu i mój) tak naprawdę coś dają. "My", czyli blogi pisane, nie mamy takiej siły przebicia, jak większość szafiarek. Ale jeśli chociaż jedna osoba dowiedziała się z tego bloga o jakimś projektancie, którego praca jest wartościowa (tylko takich tu znajdziecie!;)), zainteresowała się nim czy zdecydowała się na zakupy - to zaczyna mieć sens. I mówię całkiem poważnie!
Pierwszym niedzielnym wykładem, którego wysłuchałam, był "Marketing mody" Moniki Kapłan-Gerc. Jeszcze do niedawna dyrektor marketingu grupy LPP (czyli między innymi Reserved i House), obecnie prezes Deni Cler. Nie wiem, czy to dlatego, że pani Monika była świetnie do wykładu przygotowana, czy dlatego, że równie dobrze wyglądała... a może po prostu mówiła wyjątkowo ciekawe rzeczy, ale to mój zdecydowany, wykładowy faworyt. Przyznaję się do tego, że marketing wydaje mi się interesujący nie tylko w perspektywie firm odzieżowych, ale w tym połączeniu... żałowałam, że trwał tylko 1,5 godziny. W zasadzie ciężko odtworzyć to, co na wykładzie prezentowano (wiem, że nie zrobię tego tak dobrze), więc odsyłam do relacji Starego Browaru. W ogromnym skrócie - prócz kilku podstawowych informacji na temat marketingu mody (np. o sile designu w tym obszarze działalności), ciekawostek (w polskich sklepach tylko 20% to rzeczy typu "fashion", cała reszta to... basic), przedstawiono tzw. case study nad 2 markami - w przypadku wejścia na rynek Mohito oraz odnośnie kampanii Beautiful Story Reserved. Słuchałam uważnie i żałowałam, że nie udało mi się zadać pytania, które cały czas chodziło mi po głowie - "Jak zacząć...?".
Szczerze przyznaję, że z wykładu Lidii Hujic nie zrozumiałam zbyt wiele - nie nastawiałam się na korzystanie z tłumaczenia symultanicznego, ale myślę, że nawet to by nie pomogło. Wystrzeliwała z siebie angielskie słowa, z dużą porcją slangu, w takim tempie... że chyba nawet sama nie wszystko była w stanie zrozumieć. Lida mówiła między innymi o przechodzeniu różnych zjawisk, związanych z modą, do mainstreamu, o tym, co stawało się "cool", kiedy inni tego nie dostrzegali. Myślę, że warto zajrzeć na stronę projektu (The First To Know), żeby zapoznać się z tematem - można też zamówić książkę jej autorstwa. Jeśli ktoś zrozumiał więcej niż ja - zapraszam do podzielenia się przemyśleniami w komentarzach.
Wykład, czy raczej rozmowa prof. Marka Hendrykowskiego z Michałem Chacińskim pozwoliła trochę odetchnąć. Mówiono oczywiście o filmach - głównie o tych, które podczas AFF, w ramach cyklu AFF in Motion Doc można było zobaczyć. Panowie szczególnie polecali dwa z nich, zwracając uwagę na wyjątkowość obu dokumentów, Viktor&Rolf: because we're worth it (o współpracy marki z L'Oreal w celu stworzenia ich pierwszego zapachu, Flowerbomb) oraz Notebook on Cities on Clothes, w którym przedstawiono sylwetkę Yamamoto. Poruszono też kwestię wpływu współczesnych filmów na modę. Zgodzę się z nimi, że film nie ma już tak dużego wpływu, jak miał jeszcze kilkanaście lat temu. Króluje za to serial - Mad Men czy Gossip Girl na pewno mają wpływ na to, co (i jak) chcemy nosić. Może to przez to, że nie chcemy poświęcać tak dużo czasu myśleniu (filmy są jednak zwykle bardziej wymagające niż seriale) i wolimy obejrzeć 40-minutowy skrót? Czy siła filmu wróci a serialowa moc przetrwa? A może powstanie jeszcze inny rodzaj takiego "filmowego" wpływu na modę i tendencje? Pytań jest wiele, odpowiedzi - niestety trochę mniej...
Nie ma co ukrywać - Scott Schuman przyciągnął najwięcej fanów. No właśnie...fanów. Czyich/czego? Scott słusznie zauważył, że wiele osób mówi, że interesuje się modą. A większość z nich tak naprawdę interesuje się zakupami (chociaż angielskie słówko shopping chyba w tym wypadku lepiej oddaje charakter zjawiska). The Sartorialist to jedyny wykład, który wypełnił salę - pytanie tylko, czy wszyscy przyszli wysłuchać prelekcji, czy raczej by móc chwalić się znajomym, że widzieli go na żywo. Wnioskując po ziewaniu i nerwowym spoglądaniu na zegarek (nie żartuję!) niektórych osób, które siedziały w mojej okolicy - ze smutkiem przyznaję, że chyba to drugie... Wracając jednak do wykładu - oprócz opowieści o życiu fotografa i kilku zabawnych historyjek (np. o Annie Dello Russo), Scott powiedział kilka pozornie banalnych, ale wyjątkowo inspirujących rzeczy. Takie słowa-klucze, inspiracje, które powinniśmy mieć gdzieś z tyłu głowy. Po pierwsze - być otwartym na nowości, naukę i robienie wszystkiego jak najlepiej potrafimy. Przy okazji podał przykład Garance, która (jako Europejka)... bała się próbować tego, co chciała zrobić, ze strachu przed niepowodzeniem. Osobiste wzmianki na jej temat zaliczam do kategorii "urocze" - to między innymi takie anegdoty i opowieści sprawiały, że wykładu słuchało się naprawdę dobrze. To i inne rady z kategorii "bardzo pozytywne" od człowieka, który zrealizował swoje marzenia (zebrała je Magda Bulera na swoim blogu - 10 tips from Mr Sartorialist) były idealnym zamknięciem cyklu wykładów. Inspirującym i zachęcającym do działania.

Zdjęcia oraz towarzystwo - niezastąpiony Marek Makowski. :)

12 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy wpis. Do Browaru wybierałam się już kilka razy na ta imprezę, ale zawsze było mi nie po drodze.Jednak to jest 75 km. Raz nawet startowałam z moimi projektami, ale teraz wiem że byłam za mało do tego przygotowana. Zachęcasz bardzo, może w przyszłym roku wybiorę się chociaż na wybrane warsztaty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto się wybrać - 75 kilometrów to nie taka długa podróż a wrażenia - niezapomniane! Myślę, że warsztaty, szczególnie te z projektowania ubioru i biżuterii, też są bardzo ciekawe i warto przygotowywać portfolio!

   Usuń
 2. Bardzo cieszy mnie Twoja relacja z drugiej części wykładów, ponieważ nie mogłam się tam pojawić z powodu nagłej choroby. A tak czekałam na niedzielnych gości Art&Fashion, w szczególności właśnie na marketing mody i Schumana. Trzymaj tak dalej, uwielbiam Twoj niepretensjonalny styl pisania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie - widziałam Cię przelotem pierwszego dnia, ale drugiego zaczęły zbierać się tłumy, wiec myślałam, że to tylko przypadek. Szkoda, że nie dotarłaś, bo warte wysłuchania, ale dzięki wysokiej technice i ogarnięciu SB - wszystko dostępne online! Sama zamierzam te dwa jeszcze raz odsłuchać :)
   Dzięki za miłe słowa i pozdrowienia!:)

   Usuń
 3. Chyba wiele osób zastanawia się jak zacząć ale czy jest jedna odpowiedź? Nie byłam tak ale sądzę że sukces w dziedzinie mody to niepowtarzalność projektanta a co za tym idzie jego dzieł i pomijam tu wszelkie sieciówki i tzw. shoping. Z chęcią, wielką i nieukrywaną wysłuchałabym o wejściu wyżej wspomnianych marek na rynek, ciekawa jestem jak dogłębnie ten temat został "ogarnięty".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat w tym wypadku myślałam raczej o starcie w marketingu - chociaż projektant zwykle startuje w kilku dziedzinach jednocześnie ;)
   Myślę, że temat nie został wyczerpany, zaznaczono kilka problemów, bo wykład musiałby trwać kilka godzin, zresztą nie sądzę, że pani Monika mogłaby zdradzić wszystkie sekrety... ale i tak, to, co powiedziała, było bardzo interesujące!

   Usuń
 4. Cóż... kolejnym miejscem na mojej mapie musi stać się Poznań. Jestem pod wrażeniem jak polski przemysło mody się rozwija!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poznań ma potencjał (AFF, targi), ale jakoś nie chce się rozkręcić...

   Usuń
 5. Fantastyczna relacja, już sam Twój tekst jest bardzo inspirujący, więc wykłady musiały być bardzo dobre. Zmobilizowałaś mnie do udziału w następnej edycji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się :) Koniecznie, koniecznie - zapraszam za rok. Na gorącą i bieżącą rozmowę o wrażeniach też ;)

   Usuń
 6. Uwierz, że zachęciłaś mnie na całego żeby wybrać się kiedyś na tego typu imprezę. Posłuchać ludzi, którzy żyją modą. Szczególnie zaciekawił mnie wykład Moniki Kapłan-Gerc. Z moda i marketingiem mam do czynienia już jakiś czas, oczywiście na dużo mniejszym obszarze , ale uwielbiam słuchać i uczyć się od takich kobiet.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam! A wykład tej pani był naprawdę rewelacyjny, warto odsłuchać na stronie Browaru, bo naprawdę ciężko oddać jego charakter w kilku słowach we wpisie:) Bardzo inspirująca postać!

   Usuń