3 listopada 2011

Monika Kubatek

Kolejna projektantka na liście wartych obserwowania! Monika Kubatek to studentka MSKPU, która oczarowuje nas geometrycznymi sylwetkami i mocnymi cięciami. W swojej twórczości inspiruje się podróżami, miastem, architekturą - może właśnie dlatego widzimy te zdecydowane, ostre linie?
Kiedy pierwszy raz zetknęłam się z jej twórczością, miałam wrażenie, że kolekcje autorstwa Moniki w ogóle nie są spójne, za bardzo się od siebie różnią. Po dokładnym zapoznaniu się z tym, co projektantka zebrała w swoim portfolio, zawstydziła mnie moja ignorancja i mało wprawne oko. Łączy je między innymi wspomniana geometryczność, architektoniczne inspiracje i kształty. Na wiosnę i lato projektantka przewidziała rzucające się w oczy wzory i kolory - odważnie, ale ryzyko się opłaciło. W końcu kiedy dni są długie a słońce poprawia nam humor, łatwiej skusić się na taki eksperyment.
W oko wpadła mi tegoroczna kolekcja jesienno-zimowa. Jest bardziej kobieco, klasycznie, zmieniła się też paleta kolorów - tak, jak zmieniają się barwy zapadającej w sen przyrody. Zwariowane wzory zastąpiono grubymi, ciepłymi tkaninami, wełną i kaszmirem. Sukienki wyróżniają się nie dzięki geometrycznym pasom a za sprawą kontrastowych obłożeń ("wielbłądzi" beż idealnie uzupełnia się z ponadczasową czerwienią). Podoba mi się, że Monika połączyła prostotę z charakterystycznymi dla siebie konstrukcjami, które nie krępują ruchów. W przeciwieństwie do wielu polskich twórców, nie udaje, że całą zimę spędzamy w domu - tkaniny otulają sylwetkę, zapewniając jej ciepło. Jak mówi projektantka - "W ubraniach z tej kolekcji współczesna kobieta ma wyglądać dobrze i nie marznąć!". Takie podejście mi się podoba...a dzięki tym ubraniom jakoś łatwiej polubić jesień.
Wszystkie zdjęcia pochodzą z oficjalnego profilu na Facebooku Moniki - tutaj. Pierwsze zdjęcie - Jacqueline Sobiszewski, stylizacja - Zofia Komasa, MUA - Iza Wójcik, fryzura - Qube, modele - Gabriela Mikołajczak/United4Models, Kasia S/Model+, Łukasz Jakubowski/Rebel, art director - Maria Jodłowska. Pozostałe zdjęcia - Kulikowski/Zolynski, fryzura i makijaż - Sławek Oszajca, stylizacja - Karolina Zawadzka, modelka - Aleksandra Sawicka/United4Models, produkcja - Ewelina Kiliszek.

6 komentarzy:

 1. Ta najnowsza kolekcja faktycznie jest cudowna! I zgadzam się - jesienią i zimą trzeba wyglądać pięknie ale też nie marznąć ;3

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękne. :D Ubrania są na światowym poziomie, lookbook również.

  OdpowiedzUsuń
 3. very nice blog! your outfits are.... awesome! I' be very happy if we follow each other. Let me know! xx

  OdpowiedzUsuń
 4. @Martynella: Dokładnie, niestety często ciężko znaleźć ubrania, które łączą te dwie cechy :(

  @Veronica Kane: Zgadzam się :)

  @Jeannette: It's not an outfit blog, so I am afraid you even didn't take time to really read/look trought it and just ask for followers. Silly ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Podoba mi się to jak te ubrania zostały sfotografowane. Często jak przeglądam foty z ubraniami o których piszesz to szału nie ma. A w tym przypadku jest :)

  OdpowiedzUsuń
 6. @tom: Też lubię te zdjęcia, a kolekcja wiosna/lato to całkiem przyjemna historia ;)

  OdpowiedzUsuń