17 lutego 2011

Alicja Zdebska

Awangarda w Polsce niestety często ogranicza się wyłącznie do kulinariów, a to i tak pewnie wyłącznie za sprawą pewnej znanej firmy i ich reklam. Chociaż sama jestem minimalistką, lubię zobaczyć (szczególnie na zdjęciach i na wybiegu!) coś powalającego, unikatowego.


Alicja Zdebska - oto odpowiedź na moje prośby. Na pewno nie ma w tych projektach banału. Są odważnie, ale przemyślane. Większości z nich kibicowałabym w najlepszych sesjach zdjęciowych - dorównują poziomem niejednemu znanemu nazwisku! A sporą część założyłabym sama, w imię łamania wszystkich modowych barier. W końcu moda ma być zabawą a projekty Alicji zdają się to potwierdzać.Nie ma tutaj strachu przed eksperymentem, są ciekawe i odważne połączenia. Welurowa marynarka i cekinowa sukienka? Krzywię się na samą myśl o tym. A potem widzę zdjęcie jednego z projektów Alicji i... zmieniam zdanie. Jestem pod wrażeniem, jak dobrze takie połączenie może wyglądać. Zaskakujące, ale piękne - jak większość projektów Alicji Zdebskiej.Projektowaniem zajmuje się od dziecka; od samego początku jej droga obfituje w sukcesy. Na swoim koncie ma już kilka półfinałów i finałów konkursów, między innymi prestiżowych Oskarów Fashion, Off Fashion w Kielcach czy Fashion Designer Awards. Na liście sukcesów można też umieścić sesję zdjęciową do magazynu Zwierciadło oraz wywiad w Gazecie Wyborczej. Udowadnia, że młoda i kreatywna osoba ma siłę przebicia nawet w tak wymagającym biznesie, jakim jest moda.Jej haute couture podziwia się z przyjemnością, to projekty których nie da się tak łatwo wyrzucić z pamięci. Z kolei widząc kolekcje prêt-à-porter marzy się o posiadaniu poszczególnych rzeczy we własnej szafie. To projekty dla kobiet odważnych, świadomych tego, jak chcą wyglądać, a nie dla przypadkowych osób. I dzięki temu zachwycają niebanalnością.Piękne szkice, zdjęcia oraz informacje pochodzą z profilu Alicji na Facebooku, na który zapraszam tutaj. Autorzy zdjęć (wg kolejności fotografii w poście) : Paulina Duszczyk, Filip Owczarek, Katarzyna Widmańska oraz Anna Sobczak.

6 komentarzy:

 1. Nie mam pojęcia o modzie, ale zdjęcia mi się podobają. Szczgólnie pierwszy dyptyk i trzecie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo podoba mi się, że wyszukujesz POLSKICH artystów. Zdjęcia są świetne - szczególnie te początkowe. Dzięki za inspiracje ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. @tom I moje ulubione, jeśli nie znasz prac tych fotografów (Duszczyk, Widmańska) to polecam :D Ta druga pani na pewno ma profil na MM, Paulina Duszczyk też miała, ale chyba zrezygnowała z fashion dla fotografii nieco bardziej 'alternatywnej' (mogę się mylić)

  @Modowy Maniak Polacy zwykle nie doceniają rodaków - a szkoda, bo wielu ma naprawdę duży talent. A w końcu powinniśmy wspierać 'własny rynek', nie mówiąc już o tym, że takie rzeczy są dużo bardziej dostępne niż zagranicznych projektantów ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. piękne szkice, pierwsze zdjęcia pod nimi również bardzo na tak. Cieszy tym bardziej, że wśród tych konwencjonalnych projektantów trudniących się "kolekcją" płytek łazienkowych znajdują się nowi zdolni i pełni energii ludzie, chcący coś zmienić! Oby tak dalej, chociaż w tej kwestii zdaje się wchodzimy na właściwe tory!

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak nie znam Widmańskiej, jak znam. Duszczyk też. Dobry jestem, co nie? ;D

  OdpowiedzUsuń