19 maja 2011

Kamila Gawrońska-Kasperska - Łódź

Pokaz Kamili Gawrońskiej-Kasperskiej był jednym z najbardziej przeze mnie wyczekiwanych. Lista osiągnięć projektantki jest spora, ale powodem mojego zainteresowania były ubrania same w sobie. Charakterystyczne i przemyślane, w większości dominuje w nich geometria. Projektantkę, a raczej jej dzieła, łatwo rozpoznać. Na łódzkim Fashion Weeku zaprezentowała kolekcję "Diesel", którą kilka dni przed pokazem oglądałam na klimatycznych zdjęciach Tomka Słupskiego. Na FW spodziewałam się czegoś innego i początkowo czułam się zawiedziona. Wystarczyło kilka sekund, by to uczucie minęło.

Projektantka jako jedna z niewielu wykorzystała piękne wnętrze Elektrowni w choreografii pokazu - zdecydowanie lubię to!
Była to jedna z kilku kolekcji, której oglądanie rzeczywiście poruszało zmysły - to coś więcej, niż same ubrania. Idealnie dobrana muzyka, oryginalne makijaże i fryzury. Wszystko to sprawiało wrażenie, jakby było z innego świata - pokaz w pewnym sensie był oderwany od rzeczywistości. I to samo robił z widzami.

Abstrakcyjne sylwetki z wyraźnie zarysowanymi ramionami to znak rozpoznawczy kolekcji. Do tego buty o specyficznym kształcie i wyjątkowo obcisłe spodnie. Całość nie budzi raczej skojarzenia z ciuchami, które można nosić na co dzień. Przyglądając się zdjęciom zastanawiam się, czy na pewno. Nie odważyłabym się założyć przylegającego do ciała kombinezonu, ale na kilka elementów - w tym piękne żakiety (mam słabość do podkreślonych ramion) - zgodziłabym się całkiem chętnie!

Odbiegając od tego, czy kolekcja nadaje się do noszenia na co dzień, czy wyłącznie do podziwiania - jest wyjątkowo spójna i przemyślana. Chociaż poszczególne zestawy są do siebie podobne, nie nudzą. Nie wiem czy to za sprawą różnorodnych materiałów, czy dopracowanych szczegółów. Oczarowały mnie litery z maszyny do pisania, które w projektach zamieniły się w guziki. Warto skupić się też na innych detalach, np. "broszkach" (na drugim zdjęciu w postaci koła) czy pięknych "skrzydełkach" (ostatnia fotografia).

Projekty Kamili Gawrońskiej-Kasperskiej zaliczają się do ekstremalnie trudnych w opisaniu. Naprawdę ciężko oddać klimat pokazu - tutaj liczyło się wszystko i najmniejszy nawet element miał wpływ na jego odbiór. Dlatego zamiast próbować pisać coś jeszcze, zakończę na zaproszeniu do obejrzenia relacji wideo tutaj - warto!

Wszystkie zdjęcia są autorstwa Marka Makowskiego, cała galeria z pokazu tutaj. Zapraszam także na stronę projektantki, gdzie można znaleźć piękne sesje zdjęciowe oraz na oficjalny facebookowy profil.

2 komentarze:

  1. Widziałam ten pokaz już na dyplomach MSKPU. Te skrzydełka są fantastyczne!

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajnie wykorzystane elementy materiałów, skrzydełka robiły chyba furorę ;)

    OdpowiedzUsuń