15 lipca 2012

Sylwia Szyplik

Uwielbiam zdjęcia - a wśród nich także fotografie mody, które mogę oglądać właściwie bez końca (znajomi potwierdzą, że ciężko mnie oderwać od tej czynności). Odczuwam wielki, niezaspokojony estetyczny głód. Podziwianie zdjęć chociaż trochę go uspokaja. Nie potrafię zrozumieć, dlaczego w polskich magazynach jest tak mało dobrych i inspirujących sesji, ciągle promuje się tych samych fotografów... Cenię znane nazwiska, ale za grzech ciężki uważam niedopuszczanie do branży tzw. "młodych zdolnych". A wśród nich z pewnością jest Sylwia Szyplik. To jedna z pierwszych osób, z którą miałam okazję współpracować, a z efektów korzystam do dziś.
Kiedy poznałam Sylwię, była na samym początku swojej fotograficznej przygody. Już wtedy można było dostrzec jej wprawne oko, które w kadry łapie i modę, i emocje. Sylwia swoje umiejętności doskonali pracując dla londyńskiego oddziału Elite Models Management - przed obiektywem prawdziwe piękności. Jest też dużo dobrej, ciekawie podanej mody (także polskiej!). To właśnie takie fotografie, które chciałabym przeglądać w magazynach o modzie. Może w związku z niedalekim debiutem pewnego znanego tytułu na polskim rynku będzie do tego okazja?
Kwestię publikacji zostawiam na razie w sferze życzeń, ale mogę Was zaprosić na pierwszy wernisaż Sylwii, który odbędzie się 21 lipca w Toruniu (Kontrapunkt, Pod Krzywą Wieżą 18). To wystawa, którą naprawdę warto zobaczyć - znając prace tej fotografki z ręką na sercu polecam i obiecuję, że te zdjęcia zapamiętacie na dłużej. Zostawiam Was z plakatem i linkiem do wydarzenia (znajdziecie tam więcej szczegółów). Mam nadzieję, że do zobaczenia!

17 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Ja również! Piękna, dynamiczna fotografia :)

   Usuń
 2. Przeglądając polskie gazety np. "Twój styl" zastanawiam się dlaczego zdjęcia do sesji modewej stały się tylko żywą reklamą ciuchów, są tak mało pomysłowe itd. Co się dzieje? Przecież młodych, zdolnych nie brakuje - świadczy o tym Twój post...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mają wystarczającego wsparcia, żeby przebić się przez monopol tych samych fotografów. W Polsce jest jakieś 5-6 nazwisk, które robią...wszystko. Nie dziwię się, że niektóre sesje są tak mało pomysłowe, bo jeśli ktoś robi 11 sesję w ciągu miesiąca,to nie sądzę, żeby podchodził do niej z głową pomysłów ;) Na pewno swoje wtrąca też sam magazyn i potem mamy takie "kwiatki", jakie mamy i jakie krążą w internecie..

   Usuń
 3. Cudne zdjecia. ma talent! :)

  pzdr.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo utalentowana !!!! Fantastyczne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne zdjęcia, świetne ubrania! Właśnie w tej chwili wzbudziłaś u mnie głód "modowego oglądactwa" ;) a tu praca leży i czeka, i co teraz?

  Świetny blog, cieszę się, ze tu trafiłam. Będę zaglądac regularnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Leży, czeka...nie ucieknie! ;)

   Cieszę się bardzo i zapraszam! :)

   Usuń
 6. ciekawe zdjęcia i umiejętność wyeksponowania samego ubrania - paradoksalnie rzadkość wielu sesji mody ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha - nigdy się nad tym głębiej nie zastanawiałam, ale..to prawda. Zwykle sesje, na których widać ubrania są po prostu nudne. A na tych ciekawych nic nie widać!

   Usuń
 7. wspaniałe zdjęcia!
  Niestety nie wiązałabym tak dużych nadziei z debiutem polskiego Harper's Bazaar. Redakcja tytułu została już ogłoszona i moim zdaniem nie są to osoby, które będą kreować nową jakość...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że na tym etapie ciężko oceniać to, jaki kształt przybierze ten magazyn. To tak, jakby o amerykańskim Vogue, przy objęciu go przez Annę, mówić, że teraz będą same zdjęcia ogrodów i wnętrz ;)) Redaktor naczelny przecież musi dostosować się do pewnych wymogów, do reklamodawców... po prostu mam nadzieję, że wydawca zdaje sobie sprawę z poziomu, jaki magazyn ma na świecie.

   Usuń
 8. Oj Sylwia ma niesamowity talent :) Sama chciałabym mieć z nią sesję

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam nadzieję, że dojedziesz na wernisaż - ja akurat będę w okolicy Torunia... na weselu ;) Może w niedzielę uda mi się podskoczyć do Kontrapunktu i obejrzeć zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O proszę, jaki ten świat mały :) Mam nadzieję, że będę, wystawa ma być w Kontrapunkcie do połowy sierpnia, ale jeśli będziesz w okolicy to jak najbardziej warto zajrzeć! ;)

   Usuń
 10. Kurde, fajne zdjęcia, dobrze się je oglada i widać to co najważniejsze - ubranie, fajną modelkę, detal. A tak narzekamy, że nie ma w Polsce dobrych fotografów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są, tylko prasa nie chce ich "odkryć":/

   Usuń